A certain man has a mass of 79 kg and a density of 991 kg/m 3 (excluding the air
ID: 1385051 • Letter: A
Question
A certain man has a mass of 79 kg and a density of 991 kg/m3 (excluding the air in his lungs).Randomized Variablesm = 79 kg
? = 991 kg/m3 Part (a) Calculate his volume in cubic meters.
Part (b) Find the buoyant force, in newtons, that air exerts on him. Use 1.29 kg/m3 for the density of air. Part (c) What is the ratio of the buoyant force to his weight? A certain man has a mass of 79 kg and a density of 991 kg/m3 (excluding the air in his lungs).
Randomized Variablesm = 79 kg
? = 991 kg/m3 Part (a) Calculate his volume in cubic meters.
Part (b) Find the buoyant force, in newtons, that air exerts on him. Use 1.29 kg/m3 for the density of air. Part (c) What is the ratio of the buoyant force to his weight?
Explanation / Answer
A. Volume = mass/density = 79 kg/ 991 kg/m3 = 0.07971 cum Ans.
B.
the buoyant force is the weight of the fluid displaced
so the volume of the person is volume = mass/density
mass =79 kg
volume = 0.07971 cum
the density of air is approximately 1.29x kg/m^3, so the mass of air displaced is
mass of displaced air = density of air x volume of person
mass of displaced air = 1.29xkg/m^3 x 0.07971m^3=0.1028 kg
buoyant force = 0.1028kg x 9.8m/s/s = 1.0077 N As.
C. ratio of Buoyant force to weight = 1.0077/79*9.8 = 0.00130 Ans.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.