Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

7. An investigator was interested in the association between smoking and breast

ID: 138269 • Letter: 7

Question

7. An investigator was interested in the association between smoking and breast cancer. She randomly selected 10,000 individuals from community C and followed them for 10 years. At baseline, 10% of the 10,000 subjects were smokers and 25% of these smokers already had breast cancer. During the 10 years of follow-up, 400 additional smokers developed breast cancer, and 200 subjects who did not smoke developed breast cancer. Fill in the 2x2 table for the entire community sample at baseline. Assume no prevalent cases of breast cancer in non-smokers at baseline a. b. Fill in the 2x2 table for the population at the end of follow-up. c. Calculate the cumulative incidence of breast cancer among non-smokers. d. Calculate the cumulative incidence of breast cancer among smokers. EPI 100 e. Calculate the relative risk and interpret your result.

Explanation / Answer

a. 2x2 table for the community at baseline

Smokers

Non Smokers

Breast Cancer

250

-

No Breast Cancer

750

9000

b. 2x2 table for the community after follow up

Smokers

Non Smokers

Breast Cancer

650

200

No Breast Cancer

350

8800

c. Cumulative incidence of breast cancer among non smokers

Smokers

Non Smokers

TOTAL

Breast Cancer

650

200

850

No Breast Cancer

350

8800

9150

TOTAL

1000

9000

10000

Cumulative Incidence = Number of new cases observed/ Number of subjects at risk (At the beginning of the study)

Cumulative incidence for among non smokers = 200/9000 = 0.0222 =2.22%

d. Cumulative Incidence = Number of new cases observed/ Number of subjects at risk (At the beginning of the study)

Cumulative incidence for among smokers = 400/750 = 0.5333 = 53.33%

e. Relative risk

Smokers

Non Smokers

TOTAL

Breast Cancer

650 (a)

200 (b)

850 (a+b)

No Breast Cancer

350 (c)

8800 (d)

9150 (c+d)

TOTAL

1000

9000

10000

Relative risk = a/ (a+b)

                           c/(c+d)

                          

                    = 650/850     = 20.10

                        350/9150

Since the relative risk is more than 1, it is interpreted that smokers are 20 times as likely as non -smokers to get breast cancer.

Smokers

Non Smokers

Breast Cancer

250

-

No Breast Cancer

750

9000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote