A 250-nm thick film, of index n 1 = 1.40, is on the surface of a glass plate, of
ID: 1382369 • Letter: A
Question
A 250-nm thick film, of index n 1 = 1.40, is on the surface of a glass plate, of index n 2 = 1.55. A ray of monochromatic light, of 500-nm wavelength, is incident normally upon the air-film interface, and undergoes reflections and transmissions. Consider pointsA,B,C, andD as being at a negligible distance from their nearest interfaces, respectively. In Fig. 35.2b, the phase difference in the wave atC, with respect to the wave atA, is closest to:
A) 3.3 rad B) 4.4 rad C) 5.5 rad D) 1.3 rad E) 2.3 rad
please show work.
Explanation / Answer
please provide the figure mentioned in the problem. i will show all the work and step by step solution.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.