Find the photon energy in electron volts for electromagnetic waves of the follow
ID: 1380135 • Letter: F
Question
Find the photon energy in electron volts for electromagnetic waves of the following frequencies.
1)(a) 103 MHz in the FM radio band
2)(b) 872 kHz in the AM radio band
2. When a surface is illuminated with electromagnetic radiation of wavelength 531 nm, the maximum kinetic energy of the emitted electrons is 0.54 eV. What is the maximum kinetic energy if the surface is illuminated using radidation of wavelength 390 nm?
3. A neutron in a reactor has kinetic energy of approximately 0.026 eV. Calculate the wavelength of this neutron.
in nm
Explanation / Answer
a) energy is given by
h*frequency
where h=plank's constant
so for 103 MHZ, energy=6.824*10^(-26) J
now 1 eV=1.6*10^(-19) J
hence energy=4.265*10^(-7) eV
b) for 872 kHZ, energy=5.78*10^(-28) J
=3.61*10^(-9) eV
2)energy of wavelength 531 nm=2.339 eV
then work function of the surface=2.339-0.54=1.799 eV
now energy associated with 390 nm=3.1856 eV
so maximum kinetic energy=3.1856-1.799=1.3866 eV
3.as we know,
energy=h*c/wavelength
where c=speed of light
putting the values,
wavleength=4.78*10^(-5) m
=47784.19 nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.