A student in an undergraduate physics lab is studying Archimede?s principle of b
ID: 1379998 • Letter: A
Question
A student in an undergraduate physics lab is studying Archimede?s principle of bouyancy. The student is given a brass cylinder and using a triple beam balance finds the mass to be 1.74 kg. The density of this particular alloy of brass is 8.20 g/cm^3. The student ties a massless string to one end of the cylinder and submerges it into a tank of water where there is an apparent reduction in the weight of the cylinder. With this information, calculate the volume of the cylinder and the tension in the string when it was submerged in the tank of water. The density of water is 1.00 g/cm^3 and the acceleration due to gravity is g = 9.81 m/s^2. V= cm^3 T= NExplanation / Answer
Buoyant force = Density of water in kg/m^3 * g * Volume of displaced water in m^3
Density of water in kg/m^3 = 1000
Buoyant force = 9810 * Volume of displaced water in m^3
converting 212cm^3 in to m^3
2.12*10^-4m^3
Buoyant force = 9810 * Volume of displaced water in m^3
=9810*2.12*10^-4
=20797.2*10^-4
=2.07N
The brass cylinder has 3 vertical forces. The tension and the buoyant force are the upward forces. Its weight is the downward force. Since the cylinder is not moving, the net force is 0 N
T + Bf
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.