An eight turn coil encloses an elliptical area having a major axis of 40.0 cm an
ID: 1379742 • Letter: A
Question
An eight turn coil encloses an elliptical area having a major axis of 40.0 cm and a minor axis of 30.0 cm (Fig. P19.23). The coil lies in the plane of the page and has a5.65 A current flowing clockwise around it. If the coil is in a uniform magnetic field of 1.91 ? 10-4 T, directed toward the left of the page, what is the magnitude of the torque on the coil? (Hint: The area of an ellipse is A = ?ab, where a and b are, respectively, the semimajor and semiminor axes of the ellipse.)
Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. N
Explanation / Answer
we are given with
N = 8
B = 1.91 x 10-4T
I = 5.65 amps
the area is
A = ? a b
= ? (0.200 m) (0.150m)
= 0.09425 m2
as from the given we can see that the field isparallel to the plane of the loop we get
? = 90.0o
? = N I A B sin?
= (8) (5.65 amps) (0.09425) (1.91 x 10-4T)sin90o
= 8.137 *10^-4 N.m
the torque is directed to make the left hand side ofthe loop move toward you and the right hand
side move away
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.