Show your work clearly for credit. Be and box your answers to the problems. At 6
ID: 1379467 • Letter: S
Question
Show your work clearly for credit. Be and box your answers to the problems. At 60.0 degree C, a certain material has a resistance that is twice as large as its resistance at 20.0 degree C. 1.1. What Is the thermal coefficient of resistivity for this material? A resistor made of this material has a length of 2.00 cm and a radius of 5.00 mm. If its resistance is 80.0 k Ohm, what is the resistivity for this resistor? The resistor is placed in a circuit such that 6.00 mA of current flow through it. If the resistor has an electron density of 2.39 times 1023 electrons/m3, what is the drift speed of the electrons? What is the potential difference across the resistor while in this circuit?Explanation / Answer
1. let te thermal coefficient be x.
then R*(1+x*(60-20))=2*R
1+40*x=2
x=1/40=0.025 / degree celcius
2.length=2 cm=0.02 m
radius=5 mm=0.005 m
area=pi*radius^2=7.854*10^(-5) m^2
as we know resistance=resistivity*length/area
80*1000=resistivity*0.02/(7.854*10^(-5))
resistivity=314.16 ohms.m
3.
we know that
drift speed=current/(charge density*cross sectional area*unit charge)
=0.006/(2.39*10^23*pi*0.005^2*1.6*10^(-19))=1.9978 mm/sec
approximately 2 mm/sec
4.. as current is 6 mA and ressitance is 80 kilo ohms,
voltage difference=80*1000*0.006=480 volts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.