An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular v
ID: 1379061 • Letter: A
Question
An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular velocity magnitude of 0.230rev/s . The magnitude of the angular acceleration is 0.890rev/s2 . Both the the angular velocity and angular accleration are directed clockwise. The electric ceiling fan blades form a circle of diameter 0.750m .
Part A
Compute the fan's angular velocity magnitude after time 0.192s has passed.
Express your answer numerically in revolutions per second.
Part B
Through how many revolutions has the blade turned in the time interval 0.192s from Part A?
Express the number of revolutions numerically.
Part C
What is the tangential speed vtan(t) of a point on the tip of the blade at time t = 0.192s ?
Express your answer numerically in meters per second.
Part D
What is the magnitude a of the resultant acceleration of a point on the tip of the blade at time t = 0.192s ?
Express the acceleration numerically in meters per second squared.
_____________________ rev/sExplanation / Answer
A) Apply, w = wo + alfa*t
= 0.23 + 0.89*0.192
= 0.401 rev/sec
B) Apply, theta = wo*t + 0.5*alfa*t^2
= 0.23*0.192 + 0.5*0.89*0.192^2
= 0.06 revolutions
C) v = R*w
= (d/2)*w
= (0.75/2)*0.401*2*pi
= 0.945 m/s
d) a_rad = v^2/r
= 0.945^2/(0.75/2)
= 2.38 m/s^2
a_tan = r*alfa
= (0.75/2)*0.89*2*pi
= 2.097 m/s^2
a = sqrt(a_rad^2 + a_tan^2)
= sqrt(2.38^2 + 2.097^2)
= 3.17 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.