Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A solid conducting sphere of radius 2.00 cm has a charge of 8.65 Pc. A conductin

ID: 1376814 • Letter: A

Question

A solid conducting sphere of radius 2.00 cm has a charge of 8.65 Pc. A conducting spherical shell of inner radius 4.00 cm and outer radius 5.00 cm is concentric with the solid sphere and has a charge of -2.95 MuC. Find the electric field at the following radii from the center of this charge configuration. (a) r = 1.00 cm magnitude N/C direction The magnitude s zero. (b) r = 3.00 cm magnitude N/C direction radially outward (c) r = 4.50 cm magnitude N/C direction The magnitude is zero. (d) r = 7.00 cm magnitude N/C direction radially outward

Explanation / Answer

Electric field at a point inside the Shell = KQa/b^3

E = 9e9 * 8.65e-9*0.01/(0.02^3)

E = 9.73 e 4   N/C

------------------------

AT a = 3 m

E = 9e9 * (8.65-2.95) *1 e-9 *0.03/(0.05 * 0.05 * 0.05)

E   = 1.23 e 4 N/C

---------------------------
E outsdie the shell = KQ/r^2

E = 9e9 * (8.65-2.95)*1 e -9 /(0.045 *0.045)

E = 2.53 e 4 N/C

-------------------------------

at a point outside the sphere

E   = KQnet/R^2

E = (9e9 * (8.65-2.95) *1 e-9) /(0.07 *0.07)

E = 1.04 e4 N/C

-----------------------------

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote