A manufacturer of barriers for racing circuits is testing the impact absorption
ID: 1376521 • Letter: A
Question
A manufacturer of barriers for racing circuits is testing the impact absorption capabilities of its new product. A 1000 kg (mb) barrier of the new material is installed in a test room and the friction coefficient of the barrier with the floor is Mub = 0.8. A 100 kg (ms) steel block (considered infinitely rigid in comparison with the barrier) is accelerated by a hydraulic system which applies a constant force Fh =1 kN for a time t1 of 3 seconds before releasing the block. The steel block slides on the floor with a friction coefficient of Mus = 0.1. After a rectilinear motion for a distance Deltax2=2 m (still on the same floor) the steel block hits the barrier. At the end of the test the engineers find that the barrier has moved by Deltaxb=10cm. A. Which is the maximum speed reached by the steel block?Explanation / Answer
mass of steel block = ms = 100 kg
force of block = 1kN = 1000 N
so acceleration of the block = a = force / mass = 1000/100 = 10 m/s2
time before block was released = t = 3 sec
using the formula , Vf = Vi + at
Vf = speed at the time when block is released
Vi = when block is at rest = 0
inserting the values
Vf = 0 + 10 x 3 = 30 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.