Dr. Hamel develops a flywheel operated automobile. The car uses a uniform cylind
ID: 1376310 • Letter: D
Question
Dr. Hamel develops a flywheel operated automobile. The car uses a uniform cylindrical flywheel of diameter 1.2 m and a mass of 239 kg. Dr. Hamel wants the car to travel 340 km without needing a flywheel spinup. Assume an average retarding force of 450 N and that the flywheel is 73% efficient.
Determine the angular frequency of the flywheel when it has a full energy charge.
(include units with answer)
Explanation / Answer
d = 1.2 m
So, r = d/2 = 0.6 m
m = 239 kg
So, moment of inertia of flywheel, I = 0.5*mr^2
Let the startup angular frequency be W
So, energy of the flywheel, U = 0.5*I*W^2 = 0.5*(0.5*mr^2)*W^2
So, U = 0.25*mr^2*W^2
So, the energy converted to be used by the automobile,E = 73 percent of U
So, E = 0.73*(0.25*mr^2*W^2) = 0.183*mr^2W^2
average retarding force, Fr = 450 N
So, energy lost after travelling 340 km(or 340000 m) E,lost= 450*340000 = 1.53*10^8 J
So, By work energy principle,
E = E,lost
So, 0.183*mr^2W^2 = 1.53*10^8
So, W = sqrt(1.53*10^8/(0.183*239*0.6^2))
= 3117 rad/s <------answer
= 2.98*10^4 rpm <--------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.