An electron (mass m = 9.11 ? 10 -31 kg) is accelerated in the uniform field E (
ID: 1375919 • Letter: A
Question
An electron (mass m = 9.11 ? 10-31 kg) is accelerated in the uniform field E (E = 2.00 ? 104 N/C) between two parallel charged plates. The separation of the plates is 1.05 cm. The electron is accelerated from rest near the negative plate and passes through a tiny hole in the positive plate, Fig. 16-60.
(a) With what speed does it leave the hole?
m/s
(b) Explain why the gravitational force can be ignored.
mg/qE is on the order of 1015 N.The gravitational force is perpendicular to the electric field.
mg/qE is on the order of 10-15 N.
mg/qE is on the order of 107 N.
mg/qE is on the order of 10-7 N.
An electron (mass m = 9.11 ? 10-31 kg) is accelerated in the uniform field E (E = 2.00 ? 104 N/C) between two parallel charged plates. The separation of the plates is 1.05 cm. The electron is accelerated from rest near the negative plate and passes through a tiny hole in the positive plate, Fig. 16-60. (a) With what speed does it leave the hole? m/s (b) Explain why the gravitational force can be ignored. mg/qE is on the order of 1015 N. The gravitational force is perpendicular to the electric field. mg/qE is on the order of 10-15 N. mg/qE is on the order of 107 N. mg/qE is on the order of 10-7 N.Explanation / Answer
https://www.dropbox.com/s/bmvs02d99m5tgd7/6.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/mrnuxl02d1i5kul/7.jpg?dl=0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.