A vacuum cleaner belt is looped over a shaft of radius 0.46cm and a wheel of rad
ID: 1375720 • Letter: A
Question
A vacuum cleaner belt is looped over a shaft of radius 0.46cm and a wheel of radius 2.40cm . The arrangement of the belt, shaft, and wheel is similar to that of the chain and sprockets in the figure (Figure 1) . The motor turns the shaft at rotational velocity ? = 61.0rev/s and the moving belt turns the wheel, that in turn is connected by another shaft to the roller that beats the dirt out of the rug being vacuumed. Assume that the belt doesn't slip on either the shaft or the wheel.
Figure 1 of 1
(A) What is the speed of a point on the belt? (Express your answer using two significant figures.)
v = ______ m/s
(B) What is the angular velocity of the wheel in rad/s? (Express your answer using two significant figures.)
w = ________rad/s
A vacuum cleaner belt is looped over a shaft of radius 0.46cm and a wheel of radius 2.40cm . The arrangement of the belt, shaft, and wheel is similar to that of the chain and sprockets in the figure (Figure 1) . The motor turns the shaft at rotational velocity ? = 61.0rev/s and the moving belt turns the wheel, that in turn is connected by another shaft to the roller that beats the dirt out of the rug being vacuumed. Assume that the belt doesn't slip on either the shaft or the wheel.
Figure 1 of 1
A vacuum cleaner belt is looped over a shaft of radius 0.46cm and a wheel of radius 2.40cm . The arrangement of the belt, shaft, and wheel is similar to that of the chain and sprockets in the figure (Figure 1) . The motor turns the shaft at rotational velocity ? = 61.0rev/s and the moving belt turns the wheel, that in turn is connected by another shaft to the roller that beats the dirt out of the rug being vacuumed. Assume that the belt doesn't slip on either the shaft or the wheel. (A) What is the speed of a point on the belt? (Express your answer using two significant figures.) v = m/s (B) What is the angular velocity of the wheel in rad/s? (Express your answer using two significant figures.) w =rad/sExplanation / Answer
Here,
v = w r
as
w = 61.0 rev/s = 383.3 rad/s
r = 0.46 cm = 0.0046 m
Thus,
v = 1.76 m/s [ANSWER]
******************
aS
w = v / R
as R = 2.40 cm = 0.0240 m,
w = 73.46 rad/s [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.