Suppose one gallon of gasoline produces 1.18*10^8 J of energy, and this energy i
ID: 1375527 • Letter: S
Question
Suppose one gallon of gasoline produces 1.18*10^8 J of energy, and this energy is sufficient to operate a car for 20.1 miles. An aspirin tablet has a mass of 349 mg. if the aspirin could be converted completely into thermal energy, how many miles could the car go on a single tablet? Suppose one gallon of gasoline produces 1.18*10^8 J of energy, and this energy is sufficient to operate a car for 20.1 miles. An aspirin tablet has a mass of 349 mg. if the aspirin could be converted completely into thermal energy, how many miles could the car go on a single tablet?Explanation / Answer
here ,
for an aspirin tablet
Energy = 349 *10^-6 * (3*10^8)^2
Energy = 3.141 *10^13 J
the energy released is 3.141 *10^13 J
Now,
distance = 20.1 * 3.141 *10^13 /1.18 *10^8
distance = 5.35 *10^6 miles
the car will go 5.35 *10^6 miles
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.