A conducting rod is moving through a magnetic field, as in the drawing. The magn
ID: 1375383 • Letter: A
Question
A conducting rod is moving through a magnetic field, as in the drawing. The magnetic field strength is 0.65 T, and the speed of the rod is 3.4 m/s. Suddenly, the field strength decreases to 0.48 T. To what value must the speed v of the rod be adjusted to reestablish the emf induced between the ends of the rod at its initial value?
A conducting rod is moving through a magnetic field, as in the drawing. The magnetic field strength is 0.65 T, and the speed of the rod is 3.4 m/s. Suddenly, the field strength decreases to 0.48 T. To what value must the speed v of the rod be adjusted to reestablish the emf induced between the ends of the rod at its initial value?Explanation / Answer
We know that the emf induced at the ends of the rod of length L moving with speed v perpendicular to magnetic field B is E =BvL Now B1 = 0.65T v1 = 5.6m/s Then induced emf is E1 = (0.65T)(5.6m/s)L Now the magnetic field is changed to B2 = 0.48T Let the speed be v2 to get the emf E2 = E1 Then (0.48T)(v2)L = (0.65T)(5.6m/s)L Then v2=7.5833 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.