Problem 7.30 Part A A 1.44-kg block is held in place against the spring by a 33-
ID: 1375194 • Letter: P
Question
Explanation / Answer
let x is the compresiion of the spring,
Apply Hook's law
F = k*x
33 = K*x ---(1)
Apply Energy conservation
0.5*m*v1^2 = 0.5*k*x^2
0.5*m*v1^2 = 0.5*(k*x)^2/k
m*v1^2 = (k*x)^2/k
k = (k*x)^2/(m*v1^2)
= (33)^2/(1.44*1.2^2)
= 525.2 N/m
now from equation 1
x = F/k
= 33/525.2
= 0.063 m
= 6.3 cm
so, option 2 is the correct answer.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.