An object is placed 14 cm in front of a concave mirror whose focal length is 17
ID: 1374817 • Letter: A
Question
An object is placed 14 cm in front of a concave mirror whose focal length is 17 cm. The object is 4.0 cm tall. Determine (a) the location of the image, taking a real image as a positive value and a virtual image as a negative value. (b) Determine the height of the image, where an upright image will have a positive height and an inverted image will have a negative height.
An object is placed 14 cm in front of a concave mirror whose focal length is 17 cm. The object is 4.0 cm tall. Determine (a) the location of the image, taking a real image as a positive value and a virtual image as a negative value. (b) Determine the height of the image, where an upright image will have a positive height and an inverted image will have a negative height.Explanation / Answer
do = object distance = 14 cm
f = focal length = 17 cm
ho = height of object = 4 cm
a) Using the mirror equation ::
1/do + 1/di = 1/f
1/14 + 1/di = 1/17
di = 17 x 14 /(14-17)
di = -79.33 cm
the image is virtual
b) Using the formula
hi / ho = - di/do
hi / 4 = - (-79.33) / 14
hi = 22.67 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.