A block with mass m = 6.7 kg is attached to two springs with spring constants k
ID: 1374786 • Letter: A
Question
A block with mass m = 6.7 kg is attached to two springs with spring constants kleft = 34 N/m and kright = 54 N/m. The block is pulled a distance x = 0.26 m to the left of its equilibrium position and released from rest.
9) What is the total energy stored in the system?
A block with mass m = 6.7 kg is attached to two springs with spring constants k left = 34 N/m and k right = 54 N/m. The block is pulled a distance x = 0.26 m to the left of its equilibrium position and released from rest. 9) What is the total energy stored in the system?Explanation / Answer
Compression in 1st spring = x = 0.26 m
Elongation in 2nd spring = x =0.26 m
K1 = 24 N/m
K2 = 54 N/m
Energy stored in the system = 0.5 k1 x^2 + 0.5 k2 x^2
= 0.5 *34*0.26^2 + 0.5*54*0.26^2
= 2.974 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.