Two electrical oscillators are used in a heterodyne metal detector to detect bur
ID: 1374521 • Letter: T
Question
Two electrical oscillators are used in a heterodyne metal detector to detect buried metal objects. The detector uses two identical electrical oscillators in the form of LC circuits having resonant frequencies of 735 kHz. When the signals from the two oscillating circuits are combined, the beat frequency is zero because each has the same resonant frequency. However, when the coil of one circuit encounters a buried metal object, the inductance of this circuit increases by 1.090%, while that of the second is unchanged. Determine the beat frequency that would be detected in this situation (kHz)
Explanation / Answer
f = 1/2pi(root LC)
so the frequency will drop to
f' = (sqrt(1/1.0109)) x 735 kHz
f' = 731 kHz
then the beat is the difference between the two oscillators
beat frequency = 735 - 731
beat frequency = 4 kHz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.