Assume the electric potential at position A is VA = 0 V, What is the electric po
ID: 1373572 • Letter: A
Question
Assume the electric potential at position A is VA = 0 V, What is the electric potential at B? What is the electric potential at C: (xc = 0.01m, yc = 0.01m)? What is the electric potential at D: (xD = 0, yD = 0.01m)? What is the electric potential at E: (xE = -0.01m, yD = 0)? A positive small charged particle with q = 1 MuC and mass of m = 2 X 10^-12 kg is put into a uniform electric field E = 4 X 10^6 l(N/C) region which direct to the positive x direction. The particle at rest travels from the position A: (xA = 0, yA = 0) to the position B: (xB = 0.01m, yg = 0). Here small charged particle means its presence does not change the electric field. The following questions may notExplanation / Answer
d)
We know, E = -dV/dx
E = -(VB - VA)/x
VA - VB = E*x
==> VB = vA - E*x
= 0 - 4*10^6*0.01
= -4*10^4 volts
===================================
same VC = VB = -4*10^4 volts (because electric filed direction is towards +x axis.)
==========================
VD = CA = 0 volts
=======================
VE = VA + E*d
= 0 + 4*10^6*0.01
= +4*10^4 volts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.