A lens (focal length 15cm) is situated on the x axis at the origin. A plane mirr
ID: 1373527 • Letter: A
Question
A lens (focal length 15cm) is situated on the x axis at the origin. A plane mirror is located at x=10cm. An object is placed at x= -10cm. An image is assosciated with the light that goes from the object, through the lens, reflects from the mirror, and back through the lens. Calculate the position and type of this image. A lens (focal length 15cm) is situated on the x axis at the origin. A plane mirror is located at x=10cm. An object is placed at x= -10cm. An image is assosciated with the light that goes from the object, through the lens, reflects from the mirror, and back through the lens. Calculate the position and type of this image.Explanation / Answer
use the formula for focal length as
1/f = 1/u +1/v
where u and v are object and image distances respectively
so
where u = 10-(-10) = 20 cm
in plane mirrror, v = 20 cm
so this will be the object disatcne for the lens u = 20 cm
f of lens = 15 cm
so
use 1/v = 1/f - 1/u
v = uf/(u-f)
v = 15 * 20/(15+20)
v = 8.57 cm
-------------------------
magnification m = -v/u
m = -8.57/20
m = 0.428
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.