Your employer asks you to build a 17-Cm-long solenoid with an interior field of
ID: 1373152 • Letter: Y
Question
Your employer asks you to build a 17-Cm-long solenoid with an interior field of 4.3mT. The specifications call for a single layer of wire, wound with the coils as close together as possible. You have two spools of wire available. Wire with a #18 gauge has a diameter of 1.02mm and has a maximum current rating of 6 A. Wire with a #26 gauge is 0.41 mm in diameter and can carry up to 1 A. Part A Which wire should you use? #18 #26 Correct Part B What current will you need? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. I = Value UnitsExplanation / Answer
As we know that ,
The magnetic field due to the solenoid
B = ?0NI / L .................(1)
Here N = number of turns
L = length of the solenoid = 0.17 m
magnetic field B = 4.3 x10^-3 T
?0 = 4? x10^-7 T A/m
If the wires are wound as closely as possible ,
the spacing between one turn and the next is simply
the diameter of the wire d = 1.02 mm = 1.02x10-3 m
The number of tuns that can fit into the length L is
For (#18 guage ) wire
N = L / d = 0.17m / ( 1.02 x 10^-3 m)
= 166.67
rearraging the equation (1) is
we have ,
I = BL / ?0N
plug all values we get
I = ( 4.3 x10^-3)(0.17) / (4? x10^-7)(166.67)
= 3.49 A
futher ,
For (#26 gauge wire )
Number of turns N = L /d = 0.17 m / (0.41 *10^-3m )
= 414.6 turns
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.