The cross section of a copper strip is 1.00 mm think and 20 mmwide. There is a 1
ID: 1372802 • Letter: T
Question
The cross section of a copper strip is 1.00 mm think and 20 mmwide. There is a 10 A current through this cross section, with the charge carrier traveling down the length of the strip. The strip is placed in a uniform magnetic feild that has a magnitude of 2 T and is directed perpendicular to both the length and the width of the strip. If the number density of free electrons in copper is 8.47 x 10^19 mm^-3, calculate a.) the speed of the electrons in the strip and b.) the potential difference across the strip width.
Answers:
a) 3.7x10
Explanation / Answer
Given that,
thickness = t = 1.00 mm = 0.001 m
width = w = 20mm = 0.02 m
current in the strip = i =10 A
Magebtic field = B = 2 T
n = 8.47 x 1019 mm3 = 8.47 x 1019 x 10-9 m3 = 8.47 x 1010 m3
lets first solve part (b) Let V be the potential diff.
we know that
n = i B / e t V, from this we get, (where e is the charge on e-)
V = i B / e t n
V = 10 x 2 / 1.6 x 10-19 x 8.47 x 1010 x 0.001 = 1.475 x 106 V
Hence V = 1.5 x 106 V
(a) let v be the speed. We have the relation,
v = V / w B = 1.5 x 106 V / 0.02 x 2 = 37.5 x 106 m/s = 3.75 x 105 m/s
Hence, speed = v = 3.75 x 105 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.