A light beam approaches the pair of polarizers shown below from the left. the be
ID: 1372617 • Letter: A
Question
A light beam approaches the pair of polarizers shown below from the left. the beam is initially polarized in the vertical direction and has an average intensity of 100 W/m^2. Find the average intensity of the transmitted beam.
Answer is 18.8 W/m^2 but i dont know how to get that. Please explain each step!
A light beam approaches the pair of polarizers shown below from the left. the beam is initially polarized in the vertical direction and has an average intensity of 100 W/m^2. Find the average intensity of the transmitted beam. Answer is 18.8 W/m^2 but i dont know how to get that. Please explain each step!Explanation / Answer
Given that,
Io = 100 W/m2
Let I(f) be the final intensity of the transmitted wave.
As the beam is initially polarized, So
I1 = Io Cos2 (theta) = 100 Cos2 (30) = 100 x (0.866)2 = 75 W/m2 (As theta 1 = 30 degrees)
I(f) = I1 Cos2 (theta) = 74.99 Cos2 (60) = 75 x (0.5)2 = 18.8 W/m2
As theta2 = 60 degrees, you yourself have to be calculative here after seeing the geomerty that theta 2= 60 degrees
Hence the final intensity of the wave will be I(f) = 18.8 W/m2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.