6. A 10 kg block, initially at rest, is pulled 4.00 meters along an incline angl
ID: 1372276 • Letter: 6
Question
6. A 10 kg block, initially at rest, is pulled 4.00 meters along an incline angled 30 degree from horizontal by a force of 75.0 newtons parallel to the incline. The coefficient of kinetic friction between the block and incline is 0.20. For the 4.00 meter displacement, find: a) the force of friction opposing the motion, b) the non-conservative work done by the friction force, c) the non-conservative work done by the applied 75.0 N force, d) the change in gravitational potential energy of the block, e) the change in kinetic energy of the block, f) the speed of the block when it has been pulled 4.00 meters, and, g) the instantaneous power supplied by the 75.0 N force at that time.Explanation / Answer
a) F(friction) = muek*m*g*cos(30)
= 0.2*10*9.8*cos(30)
= 3.02 N
b) W(fristion) = Ff*d*cos(180)
= -3.02*4
= -12.08 J
c) W(apllied) = F*d*cos(0)
= 75*4
= 300 J
d) delta U = m*g*d*sin(30)
= 10*9.8*4*sin(30)
= 196 J
e) Wnet = K2 - K1
W(friction) + W(applied force) + W(gravity) = K2 - K1
K2 - K1 = -12.08 + 300 - 19.6
= 91.92 J
f) K2 - K1 = 0.5*m*(v2^2-v1^2)
here v1 = 0
v2 = sqrt(2*(k2-k1)/m)
= sqrt(2*91.92/10)
= 4.28 m/s
g) P = F*v
= 75*4.28
= 32.16 Watts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.