Two skydivers are holding on to each other while falling straight down at a comm
ID: 1370315 • Letter: T
Question
Two skydivers are holding on to each other while falling straight down at a common terminal speed of 59.50 m/s. Suddenly, they push away from each other. Immediately after separation, the first skydiver (who has a mass of 89.30 kg) has the following velocity components (with "straight down" corresponding to the positive z-axis):
V1,x = 5.430 m/s V1,y = 4.250 m/s V1,z = 59.50 m/s
What are the x- and y-components of the velocity of the second skydiver, whose mass is 63.20 kg, immediately after separation?
What is the change in kinetic energy of the system?
Explanation / Answer
Two skydivers are holding on to each other while falling straight down at a comm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.