PL-1) A small cup of water has marks on the side so that the volume of water it
ID: 1370081 • Letter: P
Question
PL-1) A small cup of water has marks on the side so that the volume of water it contains can be measured in milliliters (mL). A small toy is placed into the cup and the height of the water rises so that the volume reading changes from 20 mL to 28 mL. What is the volume of the toy in mL? PL-2) The toy (density of 1200 kg/m^3 and volume of 8.0 x 10^-6 m^3) is submerged in water. What is the buoyant force on the toy in N?? (The density of water is 1000 kglm3) PL-3) Suppose the toy (density of 1200 kg/m^3 and volume of 8.0 x 10^-6 m^3) is now submerged in a fluid with an unknown density. If the apparent weight of the toy is measured to be 0.010 N, what is the buoyant force on the toy in N? PL-4) Given the information from the previous problem, what is the density of the unknown fluid in kg/m^3? [PL-3 crated Suppose the for (density of 1200 kg/m^3 and volume of 8.0 x 10^-6 m^3) is now submerged in a fluid with an unknown density .If the apparent weight of the or is measured o be 0.010 N, what is the buoyant ,force on the toy? PL-5) lithe toy (density of 1200 kg/m^3 and volume of 8.0 X 10^-6 m^3) is going to float in a fluid, the density of the fluid must be at least what value in kg/m^3?Explanation / Answer
PL1.
The change in level of water = volume of the toy = 28-20 = 8 ml
PL2.
Volume of toy =volume submerged in water = 8*10-6 m
density of water = 1000 kg/m3
Buoyant force on toy = density of water * volume of toy submerged in water*gravity = 1000 * 8*10-6 *9.81 = 78.48*10-3 N = 0.07848 N
PL3.
Density of toy = 1200 kg/m3
Volume of toy= 8*10-6 m3
So weight of toy = density of toy*volume of toy*gravity = 1200*8*10-6 * 9.81 = 0.094176 N
Apparent weight = 0.01 N
So buoyant force on toy = 0.094176 - 0.01 = 0.084176 N
PL4
Let the density of the liquid be d kg/m3
So Buoyant force = density of liquid * volume submerged in water*gravity
=> 0.084176 = d*8*10-6 * 9.81
=> d = 1072.6 Kg/m3
So density of the fluid = 1072.6 Kg/m3
PL5
For the toy to float, the density of the fluid has to be more than the density of thr toy
So the density of the fluid must be at least 1200 Kg/m3
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.