At a time t= 3.40 s , a point on the rim of a wheel with a radius of 0.250 m has
ID: 1369882 • Letter: A
Question
At a time t= 3.40 s , a point on the rim of a wheel with a radius of 0.250 m has a tangential speed of 52.0 m/s as the wheel slows down with a tangential acceleration of constant magnitude 10.2 m/s^2 . Calculate the wheel's constant angular acceleration. Alpha= rad/s^2 Calculate the angular velocity at t= 3.40 s . omega 0= rad/s Calculate the angular velocity at t= 0. omega 0= rad/s Through what angle did the wheel turn between t = 0 and t= 3.40 s ? theta= rad At what time will the radial acceleration equal g = 9.81 m/s^2 ? t= sExplanation / Answer
a.constant angular acceleration=tangential acceleration/radius
=10.2/.25= - 40.8 rad/sec^2
b.angular velocity = v/r
= 208 at t=3.40
c.we know the angular acceleration so can add that on to the velocity that we have at t=3.40.
w(final)=w(initial)+.5 Angular acceleration*time
=346.72rad/s at t=0
d.
s=ut+0.5at^2
its the same for angular movement
theta = 346.72*3.4 - .5 * 40.8 * 3.4*3.4
=943./024 rad
e.
mrw^2 = F * r
dividing my mass on both sides:
rw^2=g
w=w0+at, where w0 is at t=3.4
t=5.09
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.