A 4.50 kg block initially at rest is pulled to the right along a horizontal, fri
ID: 1369695 • Letter: A
Question
A 4.50 kg block initially at rest is pulled to the right along a horizontal, frictionless surface by a rope as shown in the figure. The rope has a tension of 15.0N, and is held at an angle of 15.0degree below the horizontal. The block is pulled 5.0 m along the floor. Find the work due to the rope, gravity, and the normal force on the block. Using the Work-Kinetic Energy theorem to find the speed after the 5.0 m. It takes 1.76s to cover this distance. What is the power provided by the rope? W = FdcosthetaExplanation / Answer
here,
m = 4.50 kg
Tx = 15 Cos15 = 15*0.96 = 14.4 N
Ty = 15Sin15 = 15*0.258 = 3.88 N
Force due to gravity :
Fg = m*g = 4.50 * 9.8
Fg = 44.1 N
Normal Force =
N = mg
N = 44.1 N
Force on block due to pulling
F = Tx = 14.4 N
Work done = Force * Displacement *CosA
a)
Work done to rope :
W = Fx.d.CosA
as force and displacement are parallel to each other therefore
A= o degrees or Cos0 = 1
Wr = 14.4 * 5
Wr = 72 J
Work done due to normal and gravity will zero as there is no displacement in y direction.
B)
From work Energy theoram we have :
Word done in pulling = kinetic energy gained by block
72 = 0.5 *m * v^2
v = sqrt(72*2/4.5)
v = 5.657 m/s
C)
power = work done/time
P = 72/1.76
P = 40.909 Watt
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.