A rocket is lauchened and travels vertically up. At a designated point, when it
ID: 1368295 • Letter: A
Question
A rocket is lauchened and travels vertically up. At a designated point, when it travels at 500 m/s, two empty tanks, each of mass 1 t, are separated from the rocket. The velocity of tank 1 immediately after separation is vx = 20 m/s, vy = 450 m/s and the velocity of tank 2 is vx = 10 m/s, vy = 400 m/s. Here the y-direction is "up", and x is a horizontal direction. What are the components of the velocity of the remaining rocket, just after the tanks have separated, if the mass of the remaining rocket is 5 t? Assume that you can neglect gravity during the separation.
A. vx = 6 m/s, vy = 530 m/s
B. vx = - 6 m/s, vy = 530 m/s
C. vx = -30 m/s, vy = 480 m/s
D. vx = 30 m/s, vy = 480 m/s
Explanation / Answer
option A i s correct one
rocket is launched vetically up so the x component of velocity of the rocket is zero
now conservation of momentum of x component and y component
momentum x componet is 7t (0) = (20+10)t - 5t *vx
Vx= 6 m/s
momentum y component 7t*500 = (450+400)t -5t vy
vy = 530 m/s
so A. vx = 6 m/s, vy = 530 m/s is correct option
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.