Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Forces on moving charges A beam of protons moves on a circle of radius 0.250 m.

ID: 1367872 • Letter: F

Question

Forces on moving charges A beam of protons moves on a circle of radius 0.250 m. The protons move perpendicular to a 0.300 T magnetic field entering the paper,(not shown) What is the speed of each proton? Determine the magnitude of the centripetal force that acts on each proton. Select any "proton" on the circle and mark with arrows the force acting on it and the tangential velocity direction (CW or CCW?) 7.17 Times 10^6 m/s; 3.44 Times 10^-13 N A square loop of wire 1234 is placed in a uniform 0.25 T magnetic field, as the drawing shows. Each side has a length of 0.32 m, and the current in the loop is 12 A in the direction shown. Determine: the magnitude of the torque on the loop (if any); the magnitude and direction of the forces on the wires 12,23,34 and 14 the total flux passing through the area 1234 0.307 Nm 0.96 N, etc ?

Explanation / Answer

Here,

B = 0.3 T
r = 0.250 m
mp = 1.672 * 10^-27 kg

A)

as v is perpendicular to Field
Therefore force is given as

F = Q*v*b
mv^2/r = qvb

v = qbr/m
v = 1.6*10^-19*0.3*0.250/(1.672 * 10^-27)
v = 7.17 *10^6 m/s

B)

Centripital force = F = mv^2/r

F = (1.672 * 10^-27 * (7.17 *10^6)^2 ) / 0.250

F = 3.44 * 10-13 N

C)
Centripital force will always act towards centre whereas Tangential Velocity will act at tangent to any proton on circular path.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote