A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling hor
ID: 1367772 • Letter: A
Question
A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling horizontally to the right at 40.0 m/s , and it leaves the bat traveling to the left at an angle of 30 above horizontal with a speed of 65.0 m/s . The ball and bat are in contact for 1.75 ms
A Find the horizontal component of the average force on the ball. Take the x-direction to be positive to the right
Express your answer using two significant figures.
B
Find the vertical component of the average force on the ball.
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
left x axis is directed along right and y axis is directed along upward direction
let i be the unit vector along x axis and j be the unit vector along y axis
then initial veloicty=40 i m/s
final veloicty=65*(-cos(30) i + sin(30) j)
=-56.3 i + 32.5 j m/s
as we know, impulse applied=change in momentum
==>impulse applied=mass*(final veloicty-initial veloicty)
==>force applied*duration of contact=0.145*(-56.3 i +32.5 j -40 i)
==>force applied*1.75*0.001=0.145*(-96.3 i +32.5 j)
==>force applied=82.857*(-96.3 i + 32.5 j )
part A:
horizontal componet of average force=-82.857*96.3=-7979.13 N
part B:
vertical component of average force=82.857*32.5=2692.85 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.