Two gliders move toward each other on a linear air track (Figure 1) , which we a
ID: 1367495 • Letter: T
Question
Two gliders move toward each other on a linear air track (Figure 1) , which we assume is frictionless. Glider A has a mass of 0.50 kg, and glider B has a mass of 0.30 kg; both gliders move with an initial speed of 2.0 m/s. After they collide (Figure 2) , glider B moves away with a final velocity whose xcomponent is +2.0 m/s (Figure 3) . What is the final velocity of A? Suppose glider B is initially moving to the left at 3.7 m/s when it runs into glider A, which is initially at rest. At what speed does glider A move away from the collision if glider B bounces back with a speed of 0.76 m/s ?
Explanation / Answer
Glider A Glider B
m1 = 0.50 kg m2 = 0.30 kg
V1i = 2 m/s towards right V2i = - 2 m/s towards left
V1f = final velocity after collision V2f = final velocity after collision = 2 m/s
using conservation of momentum
m1 V1i + m2 V2i = m1 v1f + m2 V2f
0.50 (2) + (0.3) (-2) = (0.5) v1f + (0.3) (2)
V1f = - 0.4 m/s
part b)
Glider A Glider B
m1 = 0.50 kg m2 = 0.30 kg
V1i = 0 m/s V2i = - 3.7 m/s towards left
V1f = final velocity after collision V2f = final velocity after collision = 0.76 m/s
using conservation of momentum
m1 V1i + m2 V2i = m1 v1f + m2 V2f
0.50 (0) + (0.3) (- 3.7) = (0.5) v1f + (0.3) (0.76)
V1f = - 2.68 m/s
speed = 2.68 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.