A blue car with mass m c = 476 kg is moving east with a speed of v c = 23 m/s an
ID: 1367403 • Letter: A
Question
A blue car with mass mc = 476 kg is moving east with a speed of vc = 23 m/s and collides with a purple truck with mass mt = 1280 kg that is moving south with a speed of vt = 13 m/s . The two collide and lock together after the collision.
1) What is the magnitude of the initial momentum of the car?
2) What is the magnitude of the initial momentum of the truck?
3) What is the angle that the car-truck combination travel after the collision? (give your answer as an angle South of East)
4) What is the magnitude of the momentum of the car-truck combination immediately after the collision?
5) What is the speed of the car-truck combination immediately after the collision?
PLEASE SHOW STEPS
Explanation / Answer
PArt A : intial momentum Py = mv = 476 * 23 = 10948 Kgms
part B: Intial Moemntum of truck = Px = mv = 1280 * 13 = 16640 Kgms
part C: angl tan theta = Py/P x = 10948/16650 = 0.657
theta = 33.32 deg
part D :
after collision Pnet^2 = P1^2 + P2^2
Pnet^2 = 10948^2 + 16640^2
Pnet = 19918.54 kgm/s
part E: P net Mnet*V = 19918.54
V = 19918.54/(476 + 1280)
V = 11.34 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.