Suppose you conduct the ballistic pendulum experiment and find that the max angl
ID: 1366159 • Letter: S
Question
Suppose you conduct the ballistic pendulum experiment and find that the max angle of the ballistic pendulum was 10 degrees. In the experiment the length of the pendulum was 25cm, the mass of the metal ball was 70g, the mass of the catcher was 200g, and the height of the gun relative to the ground was 1m. What would be the range of the metal ball, the horizontal distance the metal ball travels before hitting the ground when the gun is fired without the catcher? Question 3 options: 48cm 85cm 95cm 100cm None of the above
Explanation / Answer
using the law of conscervation of energy and then momentum
V^2 = sqrt(2gh)
v^2 = sqrt(2gL(1- cos 10)
V^2 = sqrt(2 * 9.8 * 0.25* (1-cos10) = 0.237 m/s
from Momentum
mu = (M+m) V
u = 200+70/70 = 1.053 m/s
Horizontal range R = u sqrt(dY)/g
R = 1.053*& sqrt(2/9.8) = 0.48 m or 48 cm
option 1, 48 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.