Use the known period of 27 1/3 days for the motion of the moon about the earth a
ID: 1365631 • Letter: U
Question
Use the known period of 27 1/3 days for the motion of the moon about the earth and the distance from the earth to the moon of 3.84 x 108 m to calculate the radius of the orbit of an earth satellite that stays above the same point on the equator. (Hint: Use Kepler’s third law) (b) Determine the force the sun exerts on a kilogram of water on the earth’s surface at a point nearest the sun and at a point farthest from the sun. (c) Do the same for the force exerted by the moon. (d) Explain why the tides are associated with the motion of the moon
Explanation / Answer
Given, time period of moon (Tm) = 27 1/3 days = 2.35872 x 107 seconds
Distance of moon from earth (Rm) =3.84 x 108 m
We know that time period of earth (Te) = 3.156 x 107 seconds
(Tm)2/(Te)2 = (Rm)3/(Re)3
(Re)3 = (Rm)3(Te)2/(Tm)2
= (3.84x108)3(3.156x107)2/(2.35872x107)2
= 4.6627 x 108 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.