A circle in the xy- plane has diameter 9.8 cm. A magnetic field of strength 3.4
ID: 1365400 • Letter: A
Question
A circle in the xy-plane has diameter 9.8 cm. A magnetic field of strength 3.4 T is oriented at an angle of 23° to the z-axis, a line that is perpendicular to the xy-plane. What is the magnetic flux through the circle?
0.98 Wb
0.47 Wb
0.024 Wb
0.26 Wb
A circle in the xy-plane has diameter 9.8 cm. A magnetic field of strength 3.4 T is oriented at an angle of 23° to the z-axis, a line that is perpendicular to the xy-plane. What is the magnetic flux through the circle?
0.98 Wb
0.47 Wb
0.024 Wb
0.26 Wb
Explanation / Answer
Magnetic flux through the circle is Given by, = B.A
= B*cos(23)*pi*r^2
Where r = 9.8/2 * 10^-2 m
B = 3.4 T
Substituing Values
= 3.4*cos(23)*3.14*(4.9*10^-2)^2
= 0.02359 wb
= 0.024 wb
Magnetic flux through the circle, = 0.024 wb
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.