A box of textbooks of mass 26.0 kg rests on a loading ramp that makes an angle w
ID: 1365306 • Letter: A
Question
A box of textbooks of mass 26.0 kg rests on a loading ramp that makes an angle with the horizontal. The coefficient of kinetic friction is 0.25 and the coefficient of static friction is 0.35.
A) As the angle is increased, find the minimum angle at which the box starts to slip.
Express your answer using two significant figures.
B) At this angle, find the acceleration once the box has begun to move.
Express your answer using two significant figures.
C) At this angle, how fast will the box be moving after it has slid a distance 5.1 m along the loading ramp?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
here,
us = 0.35
uk = 0.25
m = 26 kg
From newton law of Motion
mgSinA - mgCosA *us = 0
mgSinA = mgCosA *us
TanA = us
A)
A = arcTan(us)
A = 19.29 degrees
B)
as the box started moving therfore
Ff = mgCos19.29 * uk
Ff = 26 *9.8 *0.943 * 0.25
Ff = 60.12 N
Therefore from newton Second law
Fnet = mass *acceleration
MgSin19.29 - Ff = m*a
26*9.8*0.330 - 60.12 = 26*a
a = (26*9.8*0.330 - 60.12)/26
a = 0.921 m/s^2
C)
d = 5.1 m
v^2 - u^2 = 2*a*D
v = Sqrt(2*0.921*5.1)
v = 3.06 m/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.