A coil of wire with 300. circular turns of radius 5.00 cm is in a uniform magnet
ID: 1365252 • Letter: A
Question
A coil of wire with 300. circular turns of radius 5.00 cm is in a uniform magnetic field along the axis of the coil. The resistance is 60.0 O. At what rate, in teslas per second, must the magnetic field be changing to induce a current of 0.250 A in the coil?
1.00 T/s
5.73 T/s
20.0 T/s
6.37 T/s
A coil of wire with 300. circular turns of radius 5.00 cm is in a uniform magnetic field along the axis of the coil. The resistance is 60.0 O. At what rate, in teslas per second, must the magnetic field be changing to induce a current of 0.250 A in the coil?
1.00 T/s
5.73 T/s
20.0 T/s
6.37 T/s
Explanation / Answer
here,
number of turns . n = 300 turns
radius , r = 5 cm
r = 0.05 m
resistance , r = 60 ohm
current , I = 0.25 A
let the rate of change of magnetic feild be B
Emf induced = n * B*area
60 * 0.25 = 300 * B * pi* 0.05^2
B = 6.37 T/s
the rate at which the magnetic feild is changing is 6.37 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.