An advertisement shows a 1239 kg car slowly pulling at constant speed a large pa
ID: 1365136 • Letter: A
Question
An advertisement shows a 1239 kg car slowly pulling at constant speed a large passenger airplane to demonstrate the power of its newly-designed 92.7-hp (horsepower) engine. During the pull, the car passed two landmarks spaced 21.0 meters apart in 12.3 seconds. The passenger plane being towed is a Boeing 707, with a total weight of 62.5 tons. Calculate the force that opposes the motion. Assume that the efficiency of the car is such that 23.1% of the engine power is available to propel the car forward.
Answer in Newtons
How much work is performed by the car on the airplane during this time?
Answer in Joules
How much work is performed by the airplane on the car during this time?
Answer in Joules
Explanation / Answer
here,
mass of teh car , m = 1239 kg
power , P = 92.7 hp
P = 69126.38 W
time taken , t = 12.3 s
distance , d = 21 m
efficiency , e = 23.1 % = 0.231
let the force that opposes the motion be F
e * P* t = F * d
0.231 * 69126.38 * 12.3 = F *21
F = 9352.8 N
the force that opposes the motion is 9352.8 N
the tension in the rope , T = 9352.8 * 62500/( 62500 + 1239)
T = 9171 N
work is performed by the car on the airplane during this time , W = T*d
W = 1.93 * 10^5 J
work is performed by the car on the airplane during this time is 1.93 * 10^5 J
work is performed by the airplane on the car during this time , W = - T *d
work is performed by the airplane on the car during this time is - 1.93 * 10^5 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.