6 J of work is needed to push an object of mass 2 kg from point A to point B of
ID: 1365069 • Letter: 6
Question
6 J of work is needed to push an object of mass 2 kg from point A to point B of the frictionless inclined plane as shown in Fig. 8-9. If the angle of inclination is 30°, the height of the plane is h, what is the length of the inclined plane? Use g = 10 m/s2.
6 J of work is needed to push an object of mass 2 kg from point A to point B of the frictionless inclined plane as shown in Fig. 8-9. If the angle of inclination is 30°, the height of the plane is h, what is the length of the inclined plane? Use g = 10 m/s2.
0.6 m 6 m 10 m 3 mExplanation / Answer
0.6 m
from the given data, workdone = m*g*h
6 = 2*10*h
==> h = 6/20
= 0.3 m
from figure, s = h/sin(theta)
= 0.3/sin(30)
= 0.6 m <<<<<<----------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.