The figure shows two unstretched springs, connected in series to a wall and atta
ID: 1365027 • Letter: T
Question
The figure shows two unstretched springs, connected in series to a wall and attached to a box that can slide on a frictionless surface. The spring constants of the two springs are k1 = 12.6 N/m and k2 = 44.3 N/m. A force is applied to the block that moves it to the right and brings it to rest a distance of 15.8 cm to the right of its initial position. Calculate the magnitude of this force. Hint: There is zero net force on the point where the two springs meet. This implies a relationship between the amounts the two springs stretch.
Please explain the work, I want to understand how to approach this. Thanks in advance :)
WWWWWWWWWWW Copyright © 2007, Pearson Education, Inc.publishing as Pearson Addison-Wesley.Explanation / Answer
Here ,
k1 = 44.3 N/m
k2 = 12.6 N/m
for the springs in series ,
1/Keq = 1/44.3 + 1/12.6
Keq = 9.81 N/m
let the force is F
for the equilibrium
F = Keq * x
F = 9.81 * 0.158
F = 1.55 N
the applied force is 1.55 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.