Question Part Points Submissions Used At takeoff a commercial jet has a 50.0 m/s
ID: 1364900 • Letter: Q
Question
Question Part Points Submissions Used At takeoff a commercial jet has a 50.0 m/s speed. Its tires have a diameter of 0.400 m. (a) At how many rpm are the tires rotating? 1193.7 Incorrect: Your answer is incorrect. rpm (b) What is the centripetal acceleration at the edge of the tire? 6250 Incorrect: Your answer is incorrect. m/s2 (c) With what force must a determined 10-15 kg bacterium cling to the rim? N (d) Take the ratio of this force to the bacterium's weight. 61.3125 Incorrect: Your answer is incorrect. (force from part (c) / bacterium's weight)
Explanation / Answer
part a )
w = v/r
here r = diameter/2 = 0.400/2 = 0.200
w = 250 rad/s = 2387.32 rpm
part b )
a= v^2/r
a = 50*50/0.200 = 12,500 m/s^2
part c )
F = ma
F = 10^-15 x 12,500 = 1.25 x 10^-11 N
part d )
= ma/mg
= a/g = 12500/9.8 = 1275.51
P.S : might be you use diameter instead of radius
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.