Air in a 126 km/h wind strikes head on the face of a building 44 m wide by 75 m
ID: 1364508 • Letter: A
Question
Air in a 126 km/h wind strikes head on the face of a building 44 m wide by 75 m high and is brought to rest. If air has a mass of 1.3 kg per cubic meter, determine the average force of the wind on the building??
Air in a 126 km/h wind strikes head-on the face of a building 44 m wide by 75 m high and is brought to rest. If air has a mass of 1.3 kg per cubic meter, determine the average force of the wind on the building. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
apply Pressure = Force/area
Force = PA
Pressre P = 0.5 rh v^2
P = 0.5 * 1.3 * (126*5/18)^2
P = 796.25 Pa
so
Force F = 796.25 * 44*75
F = 2.62 e+6----------------<<<<<<<<<<<<<<<<<Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.