You have a homemade catapult that launches all objects (of any mass) at an initi
ID: 1364232 • Letter: Y
Question
You have a homemade catapult that launches all objects (of any mass) at an initial velocity of 25.0 m/s, and can only launch at an angle of 35.0° above the horizontal. Ignore air resistance throughout this problem.
a. Calculate v0x and v0y (the x- and y-components of the initial velocity, v0) for the object as it leaves the catapult.
b. Suppose that you use the catapult to launch an object on level ground, so that the object lands at the same height from which it was launched. What is the object’s total time of flight?
c. Using your catapult, what is the greatest possible height that an object can reach (above the level from which it is launched)?
Explanation / Answer
part a )
v0x = vo*cos35 = 25 cos35
v0x = 20.48 m/s
v0y = vo*sin35 = 25 sin35
v0y = 14.34 m/s
part b )
total time of flight
t = 2vosintheta/g
t = 2 * 25 * sin35 / 9.8
t = 2.93 s
part c )
vy^2 = uy^2 - 2gh
at hmax vfy = 0
h = vo^2sin^theta/2g
h = 10.49 m = 10.5 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.