can I have an in depth explanation of these A driver accelerate his 1000 kg car,
ID: 1364139 • Letter: C
Question
can I have an in depth explanation of these A driver accelerate his 1000 kg car, increasing its speed from 30. 0 m/s to 70. 0 m/s. By how much does the kinetic energy of the car change? KE - KE = 10 KJ KE1-KE =20KJ KE1-KE = 40KJ KE - KE = 1000KJ KE - KE = 2000 KJ KE - KE = 4000KJ The drawing shows two identical stones attached to cords that are being whirled on a tabletop The radius of the larger circle is twice that of the smaller circle. If the tension in the cords is the same, how much faster or slower is the second stone compared to the first? V_2 = V_1 V_2 = 1. 414 V_1 V_2 = 0. 5 V_1 V_2 = 4V_1 V_2 = 0. 707 V_1 V_2 = 0. 25 V_1 Two astronauts, a man and a woman, are taking a space walk far away from any planet. The mass of the man is 82 kg. and the mass of the woman is 48 kg The woman pushes on the man with a force of 45 N due right of their spaceship. Ignore the small gravitational forces caused by the 2 astronauts and their ship. Determine the force acting on the woman Explain your reasoning Who is moving with the highest acceleration? Explain why. A pole-vaulter just clears the bar at 5. 80 m and falls back to the ground. is the change in his potential energy during the fall?Explanation / Answer
only 1 question at a time please
1.
K.Eo = 0.5*m*vo^2 = 0.5*1000*30^2 = 450000 J
K.Ef = 0.5*m*vf^2 = 0.5*1000*70^2 = 2450000 J
K.Ef- K.Ei = 2450000 - 450000 = 2000000 J = 2000 KJ
Answer: E
2.
T= m*V^2/R
Given:
T1 = T2
m1*V1^2/R1 = m2*V2^2/R2
m1 = m2 since stones are identical
and R1=2R2
m1*V1^2/R1 = m2*V2^2/R2
V1^2/R1 = V2^2/R2
V1^2/2*R2 = V2^2/R2
V1^2 =2*V2^2
V2=0.707 V1
Answer: E
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.