The Occupational Safety and Health Administration (OSHA) suggests a minimum coef
ID: 1361956 • Letter: T
Question
The Occupational Safety and Health Administration (OSHA) suggests a minimum coefficient of static friction of s = 0.50 for floors. If Ethan, who has mass of 63 kg, stands passively, how much horizontal force can be applied on him before he will slip on a floor with OSHA's minimum coefficient of static friction?
(answer in N)
The Occupational Safety and Health Administration (OSHA) suggests a minimum coefficient of static friction of s = 0.50 for floors. If Ethan, who has mass of 63 kg, stands passively, how much horizontal force can be applied on him before he will slip on a floor with OSHA's minimum coefficient of static friction?
(answer in N)
Explanation / Answer
here,
minimum coefficient of friction , us = 0.5
mass of Ethan , m = 63 kg
the minimum horizontal force applie , F = us*m*g
F = 0.5 * 63 * 9.8
F = 308.7 N
the minmum horizontal force applied on him before he will slip is 308.7 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.