At t = 0 s, a wheeled cart, with a mass of 20.0 kg, has a velocity of 3.00 m/s i
ID: 1361144 • Letter: A
Question
At t = 0 s, a wheeled cart, with a mass of 20.0 kg, has a velocity of 3.00 m/s in the negative x direction. The graph shows the net force applied to the cart, as a function of time, over the next 7.00 s. A positive force means the force is in the positive x- direction; a negative force means the force is in the negative x-direction.
a) What is the cart’s velocity at the end of the 7.00-second period?
b) What is the net work done on the cart during the 7.00-second period?
c) What is the maximum speed reached by the cart during the 7.00-second period? When does the cart reach this maximum speed?
d) Is the cart instantaneously at rest at any time(s) during this 7.00-second period? If so, when?
Explanation / Answer
a) dv/dt = F(t)/m
=> Final velocity after 7 seconds is, vf = vo + (1/m) 07 F(t)dt
Now,
for t = 0 to t = 1, F(t) = 40t
for t = 1 to t = 3, F(t) = 40
for t = 3 to t = 6, F(t) - 40 = [(-20 - 40)/(6 - 3)](t - 3)
which gives F(t) = -20t + 100
for t = 6 to t = 7, F(t) = -20
Using these values, we get,
vf = -3 + (1/20)[01 (40t)dt + 13 (40)dt + 36 (-20t + 100)dt + 67 (-20)dt]
=> vf = -3 + (1/20)[20 + 80 + 30 - 20]
=> vf = 2.5 m/s (in positive x-direction)
A faster way to calculate the integral is to find net area under the F-t graph.
b) According to Work-Energy Theorem:
KEi + Wnet = KEf
So, Wnet = KEf - KEi
=> Wnet = (m/2)(vf2 - vo2) = (20/2)[(2.5)2 - (-3)2] = -27.5 J
c) Maximum speed is either the initial speed or the speed at t = 5 s.
v5 = vo + (1/m) 05 F(t)dt
Now, 05 F(t)dt = Area under F-t graph from 0 to 5 seconds
=> 05 F(t)dt = [(1*40/2) + ((3 - 1)*40) + ((5 - 3)*40/2)] = 140 N/s
So, v5 = -3 + (1/20)*140 = 4 m/s
Since |v5| > |vo| , maximum speed = |v5| = 4 m/s
d) Since the velocity changed direction, it has to be zero somewhere. Let t be time at which the cart is instantaneously at rest.
Now, 0t F(t)dt = m(vt - vo) = 20(0 - (-3)) = 60 N/s
The area covered under the F-t graph from t = 0 to t = 1 is 20 N/s and the area under F-t graph from t = 1 to t = 3 is 80 N/s. So, velocity has to be zero somewhere between t = 1 and t = 3.
So, 20 + (t - 1)*40 = 60
=> t = 2 s
Hence, the cart is instantaneously at rest at t = 2 s
e) Net force is constant between t = 2 s and t = 3 s. So, cart's net displacement during this time is,
d = W23/Fnet = W23/40
where W23 = work done by the net force between t = 2 s and t = 3 s.
v2 = vo + (1/m) 02 F(t)dt = -3 + (1/20)[1*40/2 + (2-1)*40] = 0
v3 = v2 + (1/m) 23 F(t)dt = 0 + (1/20)[(3 - 2)*40] = 2 m/s
W23 = KE3 - KE2 = (m/2)[v32 - v22] = (20/2)[22 - 02] = 40 J
=> d = W23/40 = 40/40 = 1 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.