Gold has one conduction electron per atom. Its density is 19.3 gr/cm^3, molar ma
ID: 1361024 • Letter: G
Question
Gold has one conduction electron per atom. Its density is 19.3 gr/cm^3, molar mass is 197 gr/mole, and resistivity is 2.4 x 10^-8...
Explanation / Answer
(1)
E = V/L = 3/1.55 = 1.93 V/m
(2)
number of moles in m^3 = density/ molar mass
number of atoms = number of moles *NA
NA = avagadro number
n = (19.3*10^6*6.023*10^23)/(197)
n = 5.91*10^23
(3)
current = I = V/R = VA/rhoL = (V*pi*r^2)/(rho*L)
I = (3*pi*(0.1235*10^-3)^2)/(2.48*10^-8*1.55)
I = 3.86 A
v = I/neA = (V*A)/(n*e*A*rho*L) = V/(n*e*rho*L)
drift speed = v = 3/(5.1*10^28*1.6*10^-19*2.4*10^-8*1.55)
drift speed = v = 0.0098 m/s
(d)
f = 1/t = v/L = 0.0098/1.55 = 0.00632 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.