Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Standar Ball Standa Explo Standa Explo A racquet ball with mass m = 0.225 kg is

ID: 1360650 • Letter: S

Question

Standar Ball Standa Explo Standa Explo A racquet ball with mass m = 0.225 kg is moving toward the wall at v = 15.2 m/s and at an angle of = 28° with respect to the horizontal. The ball makes a perfectly elastic collision with the solid, frictionless wall and rebounds at the same angle with respect to the horizontal. The ball is in contact with the wall for t0.078s. 1) What is the magnitude of the initial momentum of the racquet ball? kg-m/s Submit 2) What is the magnitude of the change in momentum of the racquet ball kg-m/s Submit

Explanation / Answer

1) 0.225*15.2 = 3.42

2) 2*3.42*cos28 = 0.604

3) 0.604 /0.078 = 7.743

4) 0.225*(15.2+10.2) = 5.715

5) (15.2+10.2)*0.225/ 7.743 = 0.738

6) 0.225*(15.2+10.2)*(15.2-10.2)/2 = 14.2875

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote